İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Iğdir Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Afet Konutları

Afet Konutu Nedir?

İhale yolu ile yapılan afet konutları 100 m2 oturum üzerinde 2 oda, 1 salon, mutfak, banyo, tuvalet ve antreye sahip; ısı yalıtımlı, laminant parkeli, seramik döşemeli, pvc pencereli, sıva, boya ile tüm elektrik ve su tesisat işlemleri tamamlanmış olarak hak sahiplerine teslim edilmektedir. Ayrıca konutlarda mutfak dolapları ve mutfak tezgahı da yapılmaktadır.

Afet Konutları

İl genelinde 2010 yılı nisan – mayıs aylarında meydana gelen şiddetli yağmurlar sonucunda; 4 mahalle 71 köy afet kapsamına alınmıştır.  Müdürlüğümüzce yapılan hak sahipliği çalışma komisyonunca tapular ve taahhütnameler incelenmiş olup 602 aile konuttan, 416 aile ahırdan ve bir aile iş yerinden hak sahibi kabul edilerek bağlı bulundukları bankalara borçlandırılmaları yapılmıştır.  Tapusunda Hisse problemi olmayan 169 ailenin konutu Beş 5 guruba ayrılarak İl Özel İdaresince ihaleye çıkılmış olup inşaatların yapımı devam etmektedir.  Bilahare hisse problemini çözen 45 ailenin konutu 2 gruba ayrılarak İl Özel İdaresince ihaleye çıkılması için gönderilmiş şu an için ihale aşamasında olup, nisan ayında inşaatların başlaması öngörülmektedir.  2012 yılında 214 konut bitirilerek teslim edilecektir. Kadastro görmeyen köylerimizden Unbulak, Tutak ve Kandilli köylerinin afet kadastrosunun yapımı için süreç başlatılmıştır.

İlimiz Tuzluca ilçesine bağlı, Tutak ve Unbulak köylerinde 2002 yılında meydana gelen şiddetli yağmurlar sonucu, hak sahibi kabul edilen ailelerden Tutak köyünde 6,Unbulak Köyünde 5 olmak üzere toplam 11 adet konut E.Y.Y (Evini Yapana Yardım) ile yapılarak hak sahiplerine teslim edilmiştir.

2011 yılı içerisinde Tuzluca ilçesine bağlı, Bahçecik köyü dipsiz mezrası ile Osmanköy’de heyelan etüt çalışması yapılmış olup, Dipsiz Mezrasının tamamı (30 konut), Osmanköy’de derenin geçtiği bölgede kalan evlerin (12 Konut) heyelana maruz bölgede olduğu tespit edilmiştir. Yer seçim çalışmaları devam etmekte olup, afete maruz kalan yerlerin nakli gerçekleştirilecektir.

 2011 Afet Konutlarına ait Excel Tablosu  

 

phoca thumb m 1 phoca thumb m 2 phoca thumb m 3 phoca thumb m 4 phoca thumb m 5
phoca thumb m 6 phoca thumb m 7 phoca thumb m 8 phoca thumb m 9 phoca thumb m 10
phoca thumb m 11 phoca thumb m 12 phoca thumb m 13 phoca thumb m 14 phoca thumb m 15
phoca thumb m 16 phoca thumb m 3 phoca thumb m 18 phoca thumb m 19 phoca thumb m 20
phoca thumb m 21 phoca thumb m 22 phoca thumb m 23 phoca thumb m 24 phoca thumb m 25
phoca thumb m 26 phoca thumb m 27 phoca thumb m 28 phoca thumb m 29 phoca thumb m 30